Co można zobaczyć na TikToku? – część 3

przez grubyHR

O przykładach typowo employer brandingowych napiszę w kolejnym wpisie, a teraz pokażę Wam, co możemy zobaczyć na TikToku.

Przede wszystkim z własnego doświadczenia muszę napisać, że na TikToku uczę się języka angielskiego i języka japońskiego oraz uczę się gotować (wraz z moją córką nauczyłyśmy się  dziergać czapki, czy przygotowywać różne potrawy. Dodatkowo kupiłam nowy sprzęt do moich artystycznych działań, którymi zainspirowałam się filmami na TikToku. To, co jest niesamowite i jest jednym z najważniejszych narzędzi TikToka, to możliwość bardzo spersonalizowanego kontentu. My jako użytkownicy możemy wybierać, co chcemy oglądać. Jeżeli nam się coś nie podoba, możemy użyć opcji: „Nie podoba mi się” i platforma więcej nam tego nie pokaże.

Kolejną ważną rzeczą jest algorytm, dzięki któremu TikTok analizuje, co oglądam i dostosowuje do mnie filmy, które wyświetla. W związku z tym, jeżeli coś konkretnego interesuje mnie w danym momencie, to mogę oglądać filmy tylko danego typu np. dotyczące nauki języka angielskiego. Jeśli później zmienię swój profil i będę chciała uczyć się języka japońskiego albo oglądać japońską kulturę, to platforma właśnie takie filmy będzie mi pokazywać. 

Na TikToku jest duży przekrój bardzo ciekawych, kontentowych materiałów. Może Was to zszokuje, ale na tej platformie są również księża. (Niestety nie ma mojego ulubionego, którego obserwowałam i mega podziwiałam – wydaje mi się, że niestety już nie ma konta na TikToku. Jeżeli będzie to czytał – serdecznie go pozdrawiam.) Jest grupa księży, którzy w bardzo ciekawy sposób chcą przyciągnąć młodzież – nie robią tego w sposób standardowy, do którego jesteśmy przyzwyczajeni (przykłady z Polski i ze świata). Na TikToku jest również dużo prawników, od których możemy się dowiedzieć wiele ciekawych i wartościowych informacji. Są też filmy z nauką języka angielskiego, języka francuskiego, języka japońskiego i na pewno wielu jeszcze innych języków. Możemy również nauczyć się gotować (również na specjalnym sprzęcie) lub rysować. Dodatkowo możemy pokazać nasz sprzeciw – w czasie, w którym piszę ten artykuł, odbywają się strajki kobiet i TikTok ma bardzo dużo filmów z nimi związanych. Bardzo dużo osób na tej platformie pokazuje swoją przynależność i swoje poglądy. Platforma pokazuje, w jaki sposób można protestować oraz w jaki sposób można pokazywać swoje poglądy. Jest też oczywiście wszystko związane ze sportem. Również cała branża beauty bardzo silnie wykorzystuje to medium – możemy nauczyć się malowania na najróżniejsze okazje i zobaczyć najróżniejsze ciekawostki kosmetyczne. Na TikToku można też znaleźć psychologów i psychiatrów. To są osoby, która mogą nam pomóc i nawet w krótkim wideo postawić nas na nogi. Czyli na TikToku można spotkać osoby o wiele bardziej doświadczone niż nam się wydaje. 

Przykłady, że nie tylko taniec czy bezsensowne informacje znajdują się na TikToku.

Nauka języków

Porady Prawo i Kadry

@paniodpokoju

Kilka informacji o stanach nadzwyczajnych. Po więcej wiedzy zapraszam na mój instagram. #prawo #adwokat

♬ dźwięk oryginalny – Joanna Parafianowicz


Porady dietetyczne
E-sport

Nauka Excela

@businessrob

This is one of my favorite Excel tricks – Transpose!! #excel #tutorial #course #spreadsheet

♬ She Share Story (for Vlog) – 山口夕依

Psycholog/Psychiatra

Agent Nieruchomości

Ksiądz/ Zakonnice

Gotowanie

@nathallae

Pyszny torcik i idealny biszkopt! Psst! Nutlove dostaniecie w Sklepie SFD z rabatem 10 % na kod: nataliasfd #nutlove #allnutrition #sklepsfd #dc

♬ Let it Snow Let it Snow – Christmas Songs

Dbanie o rośliny

Esport dla rodziców

Lekarze

@instalekarz

Zaszczepiłam się na Covid-19! #szczęśliwa Lepsze czasy nadchodzą! #lekcjezinstalekarz

♬ How You Like That – BLACKPINK
@dermdoctor

Gentle Exfoliating Cleansers Customized to Your Skin Type! @Neutrogena_US #Neutrogena_Partner #SkinBalancing #Dermatologist #Skincare

♬ ANTI – CaiNo

Jaki jest TikTok?

Aplikacja się uczy swoich użytkowników. W związku z tym ja dostaję właśnie takie treści, które uczą mnie bardzo wielu rzeczy. Platforma mnie interesuje i z ogromną ciekawością na nią patrzę. To, co jest jeszcze ważne w TikToku, to pozytywne doświadczenia. Na platformie jest naprawdę najróżniejszy kontent: można się i pośmiać, i zainspirować, a także można zobaczyć, jak kreatywni są ludzie. TikTok daje nam radość i wydaje mi się, że korzystanie z niego to po prostu dobra zabawa, przy której mogę się wiele nauczyć. 

Platforma na pewno nie jest nudna. Często zmieniają się najróżniejsze trendy i widać to, jak ludzie się inspirują. Czasami negatywnie zaskakuje mnie to, że jest część osób, która jest mało kreatywna. Wiem, że TikTok polega właśnie na trendach, natomiast z drugiej strony nie mogę oglądać milionowego filmu opierającego się dokładnie na tym samym, co zrobiła milionowa inna osoba. Jednak to jest moje prywatne zdanie. Wiem, że młodsze pokolenie jest do tego przyzwyczajone i to pokazuje. Ja jednak sobie cenię większą kreatywność – bycie tym, który wyznacza trendy, jest dla mnie bardziej wartościowe.

Ostatnią rzeczą, o której dzisiaj napiszę, a która jest bardzo ważna, to autentyczność. Jest to pierwsza platforma, w której widzimy gwiazdy i celebrytów w ich autentycznych formach. Możemy zobaczyć, jak mieszka Stallone, jak mieszka Julia Roberts, co robi Brad Pitt i jeszcze bardzo wielu innych celebrytów. My jako ludzie jesteśmy ciekawi, jak żyje nasz idol i to jest właśnie platforma, która nam to daje. Na Instagramie będziemy mieć piękne zdjęcia pokazujące ich we wcześniej przygotowanych treściach. Na TikToku biorą po prostu telefon i nagrywają. Ta autentyczności jest bardzo ceniona i dzięki niej możemy po prostu zobaczyć, kim jest druga osoba. TikTok daje nam autentyczny przekaz.

Jeszcze raz podkreślę, że uważam, że to nie jest platforma tylko dla najmłodszej generacji. Uważam, że tak jak każda platforma, TikTok będzie się starzeć i będzie miał coraz więcej osób starszych, którzy będą chcieli się dzielić wartościowym kontentem.

Mam nadzieję, że was zainspirowałam, jeżeli chodzi o samego TikToka. W następnym artykule omówię jego powiązanie z employer brandingiem.

Ściskam Grubo💙

Ewa

Zobacz więcej